19 Mart 2013 Salı

Iş Görüşmeleriniz için TavsiyelerUzun bir aradan sonra yeniden merhaba :)))

Ne yazık ki bir süredir yazmaya ara vermek zorunda kaldım. Bunun benim açımdan güzel bir sebebi var :) İkinci bebeğimi bekliyorum . İlk üç aylık zor dönemini henüz atlatabildim :)))

Şu sıralar tekrardan bilgisayar ekranına midem bulanmadan bakabilmekteyim . 

Bu uzun aradan sonra sizlerle son zamanlarda çok dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istedim . 

"Bir iş görüşmesine giderken yapılması ve yapılmaması gerekenler " 

Iş görüşmeleri her daim hepimizin korkulu rüyası olmuştur. Fakat hayatımızın da önemli günlerinden biridir. 
Özellikle çok istediğiniz o firmaya işe alınmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var . 

1- Öncelikle her sektörün doğası gereği bir giyim tarzı vardır. Örn : Bazı sektörlerde daha casual giyinilirken ( tasarım , reklamcılık , bazı özel şirketler ... vb.) bazılarında ise takım ve gömlek giyme zorunluluğu bulunmaktadır( Bankalar gibi ) 

Bu nedenlerle eğer görüşmeye gittiğiniz yerin giyim kuralları çok belirgin değil ise firmayı araştırabilir ya da  insan kaynakları departmanına giyim kuralları ile ilgili danışabilirsiniz. 


2- Sektörünüz hangisi olursa olsun iş görüşmelerine hiçbir zaman çok abartılı kayafetler ve aksesuarlar şeçip gitmeyin.Örneğin yukarda ki resimde leopar deseni ve  elbisenin modeli iş görüşmesi için oldukça göz yorucu ve fazla .

Oysa ki bu lacivert düz ve sade elbise çok daha profesyonel bir görüntü vermekte.

Elinize alacağınız bir evrak çantası ya da portföyü ve dağınık olmayan saçlarınız görüntünüzü tamamlayacaktır.


3- Çok fazla dekolteden  dar ve kısa kıyafetlerden de kaçının. Fakat bunlardan kaçınırken dikkat edin kıyafetler üstünüzden kaçmasın :))))4- Görüşmeniz bir bankada ya da kurumsal bir firmada ise siyah ya da lacivert takım tercih edin . Fakat içine giymek için tercih edeceğiniz  gömlek ya da bluz mutlaka açık renk olmalı (krem ya da beyaz )


5- Abartılı çok parlak makyajdan kesinlikle kaçının . Doğal tonlarda naturel bir makyaj uygulayın .
Görüştüğünüz kişi makyajınızı incelemeye dalmasın ki söylediklerinizi dinleyebilsin.  YANLIŞ   DOĞRU6- El bakımınız çok önemli .Elleriniz kişisel bakımınızın en büyük göstergesidir.  Elleriniz ve tırnaklarınız mutlaka temiz olmalı. Çok uzun ve çok parlak ojelerden kaçının . Fransız manikürü ya da açık tonlarda ojeler tercih edin.


  YANLIŞ DOĞRU 7- Topuklu ayakkabı tercih edebilirsiniz. Yüksek topuklar (eğer yürüyebiliyorsanız :))))bacaklarınızı daha uzun ve kendinize daha güvenli gösterir.
Ayakkabılarınızı seçerken kıyafetiniz ile olan uyumu ve sadeliği  çok önemli. Sandalet ya da terlik kesinlikle tercih etmemelisiniz . Bir çok iş yerinin kıyafet yönetmeliklerinde de yasaktır. 


DOĞRU 
        DOĞRU 
 YANLIŞ 8- Bir iş görüşmesi için uygun  bazı  modelleri  seçtim sizin için . Bu tarz parçalardan esinlenebilirsiniz. İyi Şanslar ....... 

2 yorum:

  1. Ne güzel bir post olmuş bu :)) Bende askeri sınavlara mülakatlara gideceğim.Kesinlikle danışacağım size :) İnşallah sağlıkla alırsınız bebeğinizi kucağınıza ... Öpüyorum (:

    YanıtlaSil